Our range of products include bottle washing machine, automatic single head capping machine, highspeed linear ss capping machine, ss automatic single head capping machine, automatic multi head rotary capping machine and automatic bottle capping machine.
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Packaging Type | Bottle |
| Warranty | 6 months |
| Capacity | 15 bollte/min |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220 V |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 240000 / Unit Get Latest Price
| Cap Type | Screw Cap |
| Output Speed | 40 bpm |
| Structure | Inline |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Jayweer |
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | 100 BPM |
| Voltage | 240 V |
| Material | SS |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
₹ 450000 / Unit Get Latest Price
| Cap Type | Screw Cap |
| Output Speed | 100 bpm |
| Structure | Inline |
| Capacity | up to 4800 Bottles per Hour |
| Packaging Material | Wooden Packing Only |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | JAYVEER |
| Model Name/Number | JVLC01 |
| Usage/Application | Industrial |
| Height Of Conveyor | 8 feet. |
| Voltage | 220 V |
| Electrical Supply | THREE PHASE |
| Country of Origin | Made in India |
| Machine Name | Automatic Linear Screw Caps Sealing Machines |
| Conveyor Length | 6 Feet |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 250000 / Unit Get Latest Price
| Cap Type | Ropp Cap, Screw Cap |
| Output Speed | 40 bpm |
| Structure | Inline |
| Capacity | 3200 Bottles/Hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Cap Size Range | 38-53 mm |
| Bottle Diameter | 60-120 mm |
| No Of Heads | Single Head |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Jayweer |
| Model Name/Number | JVC01 |
| Power Consumption | 2 HP |
| Voltage | 220 V |
| Bottle Material | HDPE, Glass, PET |
| Body Material | SS304 |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
₹ 400000 / Unit Get Latest Price
| Cap Type | Ropp Cap |
| Output Speed | 120 bpm |
| Structure | Rotary |
| Capacity | 2 liter/m |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Jayweer |
| Model Name/Number | JVMC-04 |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
₹ 250000 / Unit Get Latest Price
| Operation | Automatic |
| Output Speed | 40 bpm |
| No Of Head | SINGLE HEAD |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 1800-2400 Bottles/Hour |
| Usage/Application | AUTOMATIC BOTTLE CAPPING |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | JAYVEER |
| Model Name/Number | JVC01 |
| Power Consumption | 1.5 HP |
| Voltage | 220 V |
| Height Of Conveyor | 6 FEET |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
₹ 260000 / Piece Get Latest Price
| Cap Type | ROPP Cap |
| Machine Automation | Automatic |
| Capping Capacity | 1000 bph |
| Capacity | 35 Bottle/min |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Jayveer |
| Material | Stainless Steel |
| Phase | Three Phase |
| Power | 1 HP |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250000 / Unit Get Latest Price
| Sealing Product | Oil |
| Seal Type | Crown Cap |
| Machine Automation | Automatic |
| Warranty | 1 year |
| Automation Grade | Automatic |
| Sealing Capacity | 500 bph |
| Bottle Diameter | 30 mm |
| Power Consumption | 2 kW |
| Packaging Type | Bottle |
| Brand | Jayveer Machinery |
₹ 450000 / Piece Get Latest Price
| Machine type | Automatic |
| Automation Grade | Automatic |
| Driven Type | Electric |
| Material | Stainless Steel & MS with SS Cladding. |
| Direction Of Movement | left to right |
| Electrical Specification Cap Feeding Vibrator | 0.25 hp |
| No. Of Heads | four, six, eight |
| Electrical Specification Main Motor | 1.5 hp |
| Brand | JAYVEER |
| Motor | Standard Make |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 70000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 60 BPM |
| Material | SS |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Voltage | 220-415V |
| Phase | Single Phase |
₹ 85000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 1000 BPH |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS |
| Packaging Material | Wooden Packing Only |
| Voltage | 240V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 40 BPM |
| Automation Grade | Automatic |
| Driven Type | Electric |
| Voltage | 240V |
| Material | SS |
| Frequency | 70Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 30 BPM |
| Production Capacity | 40 BPM |
| Warranty | 1 year |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 70Hz |
| Voltage | 240V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 185000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Production Capacity | 1000 BPH |
| Material | SS |
| Packaging Material | Wooden Packing Only |
| Voltage | 220V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 245000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 33 bottle/min |
| Driven Type | Electric |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Polished |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220 V |
| Brand | Jayweer |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 45 Cap/Min |
| Automation Grade | Automatic |
| Driven Type | Electric |
| Voltage | 220 V |
| Material | Stainless Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Jayweer |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 245000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 10 bottle/min |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Jayweer |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
₹ 225000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 30 Bottle/min |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Jayweer |
| Model Name/Number | JVC01 |
| Usage/Application | Industrial |
| Height Of Conveyor | 6 FEET |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
₹ 450000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | up to 4800 Bottles per Hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Packaging Material | Wooden Packing Only |
| Brand | JAYVEER |
| Model Name/Number | JVLC01 |
| Usage/Application | Industrial |
| Height Of Conveyor | 8 feet. |
| Material | Stainless Steel |
| Capping Speed | up to 4800 bottle per hour |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 415 V |
| CAPPING TYPE | HIGH SPEED SCREW CAPPING |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 275000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 40 BPM |
| Warranty | 1 year |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 70Hz |
| Voltage | 240V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 450000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Driven Type | Electric |
| Material | Stainless Steel & MS with SS Cladding. |
| Direction Of Movement | left to right |
| No. Of Heads | FOUR HEAD |
| Electrical Specification Main Motor | 1.5 hp |
| Motor | Standard Make |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Automatic Rotary Multi Head Cap Sealing Machine. It is used for capping of bottles in Pharmaceuticals, food, dairy, agro chemicals and beverage Industries. Machine is Suitable for various size of bottles with the help of Change Parts. We have different choices available for Multi Head Rotary Bottle Capping Machine such as Four Head, Six Head, Eight Head etc. The unit is made compact, versatile and enclosed in stainless steel elegantly matt finish body. All Contact Parts SS 316 & Non-Contact SS 304.
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 40 BPM |
| Warranty | 1 year |
| Packaging Type | Bottle |
| Material | SS |
| Model | JVASCS-60 |
| Power Consumption | 1.5 HP |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Jayveer |
| Voltage | 220-415V |
| Machine Dimensions | 1500 mm (L) x 800 mm (W) x 2150 (H) Approx |
| Country of Origin | Made in India |
| Gross Weight | 550 Kgs. Approx |
| Electrical Load | 1 kW |
We have different choices available for Bottle Capping Machine such as Single Head Capping Machine, ROPP capping machine, Screw Capping Machine, Jar Capping Machine, Vial Capping Machine, Multi Head Vial Capping Machine, Lug Capping Machine, Inner Plugging Machine, High Speed Linear Capping Machine.
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 300 BPM |
| Material | SS |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 415V |
| Number Of Heads | 4 Head |
Akash Patel (Managing Director)
Jayveer Machinery
Shed No 25, Sarovar Industrial Park, Lal Gebi Circle S P Ring Road, Hathijan
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India