Providing you the best range of automatic pharma bottling filling plant, automatic mustard oil bottle washing machine, automatic liquid syrup filling line, blister packing machine and semi automatic ss capping machine with effective & timely delivery.
₹ 500000 / piece Get Latest Price
| Capacity | 3650 Bottle/Hours |
| Warranty | 1 Year |
| Model Name/Number | JVF04 |
| Driven Type | Electric |
| Power | 8 HP |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Jayveer |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 700000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 1200 bottles per hour |
| Driven Type | Electrical |
| Voltage | 220 V |
| Material Grade | SS304 |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Model Name/Number | JVFL02 |
| Power Source | Electric |
| Phase | Three Phase |
| Material | SS |
| Brand | Jayveer |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 525000 / Unit Get Latest Price
| Filling Range | 100 ml to 1000 ml |
| Application | Pharma Syrup, Food Syrup, Herbal Syrup, Ayurvedic Syrup |
| No Of Heads | 6 Head |
| Filling Speed | 60 to 100 bpm |
| Capacity | 2450 |
| Automation Grade | Automatic |
| Container Type | Can, Jar, Bottle |
| Conveyor Type | Belt Conveyor |
| Warranty | 1 Year |
| Packaging Type | Bottle |
| Model Name/Number | JVFL01 |
| Voltage | 220 V |
| Power | 8 HP |
| Machine Type | Volumetric |
| Brand | Jayveer |
| Power Consumption | 6 HP |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 380000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 200 Piece/Min |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 240V |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | SS |
₹ 95000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 20-30 BOTTLES PER MIN |
| Packaging Material | Wooden Packing Only |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Brand | JAYVEER |
| Model Name/Number | JVC01 |
| Usage/Application | SINGLE HEAD CAPPING MACHINE |
| Overall Dimension | 1000 mm (L) x 720 mm (W) x 1400 (H) Approx. |
| Model Name | JVMSC01 |
| Output/Hour | 480 to 600 Containers/Hour |
| No. of sealing head | 1 Nos. |
| Electrical Motor | 1 HP / 440 Volts / 3 Phase For Main Machine |
Akash Patel (Managing Director)
Jayveer Machinery
Shed No 25, Sarovar Industrial Park, Lal Gebi Circle S P Ring Road, Hathijan
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India