Our product range includes a wide range of screw or ropp capping machine, automatic inner capping machine, automatic linear capping machine for 25 liter can, automatic lug capping machine, bottle capping machine and automatic bottle filling machine.
₹ 300000 / Piece Get Latest Price
| Output capacity | 60-80 bpm |
| Machine type | Automatic |
| Capacity | Single Head |
| Automation Grade | Automatic |
| Cap size | 25-50 mm |
| Power | 3 kW |
| Conveyor speed | 20-30 m/min |
| Model Name/Number | 1, 4, 6,8,12 |
| Cap type | ROPP, PP screw |
| Usage/Application | To placing, screwing or Sealing of the Cap |
| Height Of Conveyor | 850 - 900 mm |
| Weight | 450 Kg |
| Voltage | 2.5 HP |
| Bottle diameter | 50-100 mm |
| Usage | Chemical, Food, Cosmetic, Pharma, Beverage |
| Brand | JAYVEER |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 450000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 2000 BPH |
| Capacity | 40 BPM |
| Material | SS |
| Packaging Material | Wooden Packing Only |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 375000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 80 BPM |
| Production Capacity | 2000 BPH |
| Packaging Material | Wooden Packing Only |
| Material | SS |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 400V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 225000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Production Capacity | 30 Bottles/Min |
| Material | SS |
| Frequency | 70Hz |
| Voltage | 240V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 200000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 30 BPM |
| Production Capacity | 40 BPM |
| Warranty | 1 year |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 60Hz |
| Voltage | 240V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1000 pouch/hour |
| Warranty | 1 year |
| Driven Type | Electric |
| Body Material | SS |
| Voltage | 240V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 200000 / Piece Get Latest Price
| Machine type | Continuous |
| Cap size | 20-60 mm |
| Output capacity | 20-40 bpm |
| Power | 2 kW |
| Bottle height | 50-250 mm |
| Cooling type | Air cooled |
| Body material | SS304 |
| Phase | Single phase |
| Conveyor width | 200 mm |
₹ 200000 / Piece Get Latest Price
| Operation | Automatic |
| Output Speed | 40 bpm |
| Cap Size Range | 25-38 mm |
| Bottle Diameter | 25-60 mm |
| No Of Heads | Single Head |
| Torque Control | Mechanical |
| Bottle Material | HDPE |
| Cap Type | Screw Cap |
| Body Material | SS304 |
| Phase | Single Phase |
₹ 500000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | As Per Requirement |
| Warranty | 1 year |
| Packaging Type | Bottle |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Jayveer |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 40 BPM |
| Production Capacity | 60 BPM |
| Warranty | 1 year |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 60Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 200000 / Piece Get Latest Price
| Operation | Automatic |
| Output Speed | 40 bpm |
| Cap Size Range | 25-38 mm |
| Bottle Diameter | 25-60 mm |
| No Of Heads | Single Head |
| Torque Control | Servo |
| Cap Type | Screw Cap |
| Structure | Inline |
| Bottle Material | Glass |
| Body Material | SS304 |
| Phase | Single Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 135000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 1000 BPH |
| Material | SS |
| Packaging Material | Wooden Packing Only |
| Voltage | 240V |
| Country of Origin | Made in India |
| Automation Grade | Automatic |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 225000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Production Capacity | 2000 BPH |
| Material | SS |
| Packaging Material | Wooden Packing Only |
| Voltage | 240V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 235000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 60 BPM |
| Driven Type | Electric |
| Voltage | 240V |
| Material | SS |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 24 BPM |
| Production Capacity | 40 BPM |
| Warranty | 1 year |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 60Hz |
| Voltage | 240V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Akash Patel (Managing Director)
Jayveer Machinery
Shed No 25, Sarovar Industrial Park, Lal Gebi Circle S P Ring Road, Hathijan
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India