Our product range includes a wide range of round bottle sticker labeling machine, handsanitizer bottle sticker labelling machine, shrink sleeve applicator, automatic pesticides sticker labelling machine for flat and round bottle, horizontal sticker labeling machine and automatic screw capping machine.
₹ 325000 / Piece Get Latest Price
| Automation Level | Automatic |
| Bottle Type | Round |
| Usage/Application | Industrial |
| Machine Type | Double Side Labeling |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Double Side Labeling |
| Usage/Application | Industrial |
| Bottle Type | Round |
| Material | SS |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1250000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Automatic |
| Bottle Type | Round |
| Shrink Tunnel Type | Tunnel |
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | 120 bpm |
| Automation Grade | Automatic |
| Model Name/Number | JVMSS1 |
| Voltage | 230 |
| Brand | JAYVEER MACHINERY |
| Phase | SINGLE PHASE/THREE PHASE |
| Material | SS 3O4 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
| Phase | 1 pahse |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Voltage | Single phase |
| Material | S.S. 304 |
| Brand | JAYVEER MACHINERY |
| Frequency | 50Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Minimum Order Quantity | 1 |
₹ 200000 / Piece Get Latest Price
| Controller | Servo |
| Automation Level | Fully Automatic |
| Machine Type | Fully Automatic |
| Bottle Type | Round |
| Label Position | Wrap Around |
| Labeling Sides | Single Side |
| Machine Orientation | Horizontal |
| Orientation | Horizontal |
| Label Application Type | Self-Adhesive |
| Number Of Labeling Stations | Single |
| Voltage | 230 V |
| Brand | Jayveer Machinery |
| Power | 2 kW |
| Weight | 250 kg |
| Material | SS 304 |
| Label Type | Sticker |
₹ 225000 / Piece Get Latest Price
| Controller | Stepper |
| Bottle Shape | Flat |
| Machine Type | Fully Automatic |
| Operation Mode | Automatic |
| Label Position | Wrap Around |
| Labeling Configuration | Double Side |
| Machine Orientation | Horizontal |
| Container Type | Bottle |
| Label Application Type | Shrink Sleeve |
| Orientation | Horizontal |
| Number Of Labeling Stations | Double |
| Machine Configuration | In-line |
| Speed | 60 bpm |
| Brand | Delta |
| Labeling Method | Self-Adhesive Sticker |
₹ 205000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Production Capacity | 1000 BPH |
| Material | SS |
| Packaging Material | Wooden Packing Only |
| Voltage | 220V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Operation Mode | Automatic |
| Machine Type | Double Side Labeling |
| Application | Bottle Labelling |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220V |
| Material | SS |
| Frequency | 60Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Automatic |
| Capacity | 40 BPM |
| Usage/Application | Labeling On Round Bottle |
| Voltage | 240V |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS |
| Bottle Type | Round |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Double Side Labeling |
| Application | Bottle Labelling |
| Usage/Application | Industrial |
| Bottle Type | PET |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 240V |
| Frequency | 60Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 225000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 60 BPH |
| Bottle Type | Flat |
| Usage/Application | Labeling On Round Bottle |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS |
| Voltage | 240V |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 325000 / Piece Get Latest Price
| Controller | PLC |
| Bottle Type | Round |
| Label Position | Wrap Around |
| Machine Type | STICKER LABELLING MACHINE |
| Usage/Application | Sticker Labelling |
| Machine Orientation | Vertical |
| Automation Grade | Automatic |
| Label Application Type | Self-Adhesive |
| Number Of Labeling Stations | Single |
| Voltage | 230 V |
| Speed | UPTO 60 BOTTLES PER MIN. |
| Capacity | 30-40 bottles per min |
| Model Name/Number | JVM L |
| Power | SINGLE PHASE |
| Material | Stainless Steel |
| Phase Type | SINGLE |
| Weight | 200 KG APPROX |
Minimum order quantity: 1 Piece
Autoamtic Self adhesive labeling machine is used for full/partial wrap around labeling on round Bottles / containers of different sizes. The round Bottles / containers are placed on the conveyor of self adhesive labelling machine. The sticker labeling machine is equipped with rubber pressing belt & stationary rubber pad to ensure near and perfect fixing of label on the container diameter. It is very easy to operate and there is no requirement for any change parts.
Akash Patel (Managing Director)
Jayveer Machinery
Shed No 25, Sarovar Industrial Park, Lal Gebi Circle S P Ring Road, Hathijan
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India