Leading Manufacturer of semi automatic crown capping machine, automatic single head ropp capping machine, automatic crown capping machine, automatic vial sealing machine, induction sealer machine and automatic powder packing machine from Ahmedabad.
₹ 105000 / Piece Get Latest Price
| Output Speed | 20 bpm |
| Production Capacity | 2000 BPH |
| Packaging Material | Wooden Packing Only |
| Material | SS |
| Voltage | 220V |
| Country of Origin | Made in India |
| Operation | Semi Automatic |
| Automation Grade | Automatic |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 225000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 40 BPM |
| Automation Grade | Automatic |
| Driven Type | Electric |
| Voltage | 240V |
| Material | SS |
| Frequency | 70Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 200000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Packaging Material | Wooden Packing Only |
| Production Capacity | 2000 BPH |
| Material | SS |
| Voltage | 240V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 300000.00 / Piece Get Latest Price
| Packaging Type | AUTOMATIC |
| Capacity | 1500-2000 PER HOUR OR YOUR REQ. |
| Brand | JAYVEER |
| Material | S S 304/316 |
| Model Name/Number | JVM VS |
| Power | SINGLE PHASE |
| Voltage | 220 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Conveyor Height | STANDARD |
| Driven Type | ELECTRIC |
₹ 375000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Orientation | Horizontal |
| Brand | Jayveer |
| Is It Portable | Non Portable |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 750000 / Piece Get Latest Price
| Brand | jayveer |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 20 BPH |
| I Deal In | New Only |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 250000.00 / Piece Get Latest Price
| Capacity | AS PER DIFFRENT MODEL |
| Model Name/Number | JVMACS |
| Packaging Type | AUTOMATIC |
| Voltage | 220- 240 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | SINGLE PHASE |
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 650000 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | JVM VS |
| Power | SINGLE PHASE |
| Packaging Type | CAPPING/SEALING MACHINE |
| Voltage | 230 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | JAYVEER |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 250000.00 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1200- 1500 BOTTEL PER HOUR |
| Material | S S 304/316 |
| Model Name/Number | JVM VS |
| Packaging Type | CAPPING/SEALING MACHINE |
| Power | SINGLE PHASE |
| Voltage | 220 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | JAYVEER |
| Driven Type | ELECTRIC |
| Filling Accuracy | +/- 0.1 % |
₹ 500000.00 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 3600 PER HOUR |
| Material | S S 304/316 |
| Model Name/Number | JVM VS 6 |
| Packaging Type | AUTOMATIC |
| Power | SINGLE PHASE |
| Voltage | 220 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | JAYVEER |
| Driven Type | ELECTRIC |
Minimum order quantity: 01 Piece
Akash Patel (Managing Director)
Jayveer Machinery
Shed No 25, Sarovar Industrial Park, Lal Gebi Circle S P Ring Road, Hathijan
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India